Menu

Idea biegu

W maju 2014 roku będziemy obchodzić 70. rocznicę bitwy o Monte Cassino. Na pomysł przeprowadzenia biegu upamiętniającego poległych polskich żołnierzy wpadł ponad 4 lata temu Bogusław Mamiński, były wicemistrz świata i Europy w biegu na 3km z przeszkodami, organizator wielu imprez biegowych.

Idea nabrała konkretnego wymiaru, gdy w 2011 roku, wspólnie z rodziną i przyjaciółmi, odwiedził włoskie miasteczko Cassino, miejsce szczególne dla polskiej historii. Cała grupa wzięła udział w biegu CORRIAMO VERSO L’ABBAZIA, którego trasa prowadziła z centrum miejscowości aż na szczyt okalającego je wzgórza.

To tam, w maju 1944 roku, wojska 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa pokonały broniące się oddziały niemieckie, co utorowało aliantom drogę do Rzymu i wyzwolenia Włoch. Zwycięstwo kosztowało życie ponad tysiąc polskich żołnierzy, których szczątki spoczęły na wybudowanym tuż po wojnie Polskim Cmentarzu Wojennym.

To właśnie ich pamięć postanowił uczcić Bogusław Mamiński, organizując specjalny bieg z okazji zbliżającej się rocznicy 70-lecia bitwy. Uznał, że tak wielkie wydarzenie o ogromnej wadze historycznej warto wspomnieć nie tylko chwilą zadumy i złożeniem kwiatów. Pomysł spodobał się członkom stowarzyszenia APROCIS, którzy odpowiadali za organizację biegu oraz Radzie Miejskiej w Cassino. Swojego wsparcia udzieliła także ambasada Polski w Rzymie.

Intensywne przygotowania trwały ponad dwa lata. Dzięki zaangażowaniu wiele osób i instytucji możemy dziś, z dumą i radością, zaprosić do udziału w niezwykłym sportowym wydarzeniu – „Biegu na Monte Cassino” W 70. rocznicę bitwy o Monte Cassino uczcimy pamięć poległych żołnierzy, pokonując dystans 10 kilometrów, a także weźmiemy udział w uroczystościach patriotycznych na Polskim Cmentarzu Wojennym.

Organizatorzy

Sponsor

PKN Orlen

Lycamobile

Małopolska

Patronat honorowy

Instytut Pamięci Narodowej

PZLA

Strategiczny partner medialny

Polska Agencja Prasowa

Patroni medialni

Bieganie.pl

Runner's World

Maratończyk.pl

Partnerzy włoscy

Dane kontaktowe

  • KB Sporting Międzyzdroje
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • FB/BiegMonteCassino
  • tel +48 (22) 622 9110 wew. 115
  • fax +48 (22) 622 9110 wew. 115