Menu

Pamiętajmy o medaliście olimpijskim Jerzym Braunie

W piątek 17 maja ok. dwóch tysięcy osób z kilkunastu krajów pokonywać będzie szlak, którym 70 lat temu zdobywali Monte Cassino żołnierze 2 Korpusu gen. Władysława Andersa. Wśród nich był medalista igrzysk olimpijskich w 1932 roku, wioślarz Jerzy Braun.

Jak podkreślił sekretarz generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego Adam Krzesiński, w gronie żołnierzy gen. Andersa byli również sportowcy. Do największych sukcesów doszedł urodzony 13 kwietnia 1911 roku w Bydgoszczy Braun, który w tym mieście, w 1927 roku zaczął uprawiać wioślarstwo. Począwszy od 1936 roku mieszkał w Warszawie. Trzynaście razy był mistrzem Polski, czterokrotnie wicemistrzem.

Dwa razy startował w igrzyskach olimpijskich. W Los Angeles wywalczył dwa medale: srebrny w dwójce z Januszem Ślązakiem i sternikiem Jerzym Skolimowskim oraz brązowy w czwórce, m.in. ze Stanisławem Urbanem (był osadzony w obozie w Kozielsku, a został zamordowany prawdopodobnie w Katyniu). Czterokrotnie wystąpił w mistrzostwach Europy. W Bydgoszczy w 1929 roku zdobył brązowy medal, a w Budapeszcie w 1933 srebrny. Obok wioślarstwa uprawiał także pływanie i piłkę wodną w klubie Delfin Warszawa.

Od maja 1942 roku walczył w 3 Dywizji Strzelców Karpackich, brał udział w obronie Tobruku oraz bitwie o Monte Cassino. Dwukrotnie ranny nie ustąpił z pola bitwy. Dwa razy został odznaczony Krzyżem Walecznych. Zdaniem Przemysława Świderka, badacza historii 3 Dywizji, "czyny męstwa Brauna musiały być rzeczywiście niezwykłe, gdyż odznaczeniami tymi wcale nie szafowano na prawo i lewo".

Po zakończeniu wojny powrót do kraju żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie wiązał się z ryzykiem więzienia lub śmierci. Braun zamieszkał w Wielkiej Brytanii i jego życie jakby przycichło. Zmarł 8 marca 1968 roku w Crawley koło Londynu, gdzie został pochowany. Na jego grobie wyryte są kółka olimpijskie.

Podobnie jak Braun ocalał jego przyjaciel i imiennik z czasów sportowych – sternik Jerzy Walerian Skolimowski, współprojektant cmentarza polskich żołnierzy na Monte Cassino, na którym widnieje wykuta w kamieniu inskrypcja: "Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie". Nad cmentarzem znajduje się wzgórze 593. Na jego szczycie, z którego roztacza się rozległy widok na dolinę Liri, wzniesiono kamienny pomnik zwieńczony krzyżem. Napisano na nim: "Za wolność waszą i naszą my żołnierze polscy oddaliśmy Bogu - ducha, ziemi włoskiej - ciało, a serca Polsce".

Wśród uczestników sobotniego biegu na 10-kilometrowej trasie z centrum miasta Cassino do szczytu wzgórza będą obecni i byli sportowcy, m.in. olimpijka zimowych igrzysk w Soczi Joanna Zając, 10-krotna mistrzyni Polski w skoku wzwyż na stadionie i w hali Anna Ksok, złoty medalista mistrzostw świata w Sewilli (1999) w sztafecie 4x400 m Piotr Długosielski (od grudnia 2012 roku sekretarz generalny PZLA), wicemistrz świata z 1983 roku na 3000 m z przeszkodami Bogusław Mamiński, aktualny na 10 km (28.15) i były rekordzista Polski w maratonie (2:09.41), mieszkający w USA Antoni Niemczak, brązowy medalista igrzysk w Moskwie (1980), wicemistrz Europy (1981) w boksie Krzysztof Kosedowski.

Pamiątkowe medale dla wszystkich uczestników biegu przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Najszybszym zawodnikom wręczy je na mecie Monte Cassino premier Donald Tusk. (PAP)

Organizatorzy

Sponsor

PKN Orlen

Lycamobile

Małopolska

Patronat honorowy

Instytut Pamięci Narodowej

PZLA

Strategiczny partner medialny

Polska Agencja Prasowa

Patroni medialni

Bieganie.pl

Runner's World

Maratończyk.pl

Partnerzy włoscy

Dane kontaktowe

  • KB Sporting Międzyzdroje
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • FB/BiegMonteCassino
  • tel +48 (22) 622 9110 wew. 115
  • fax +48 (22) 622 9110 wew. 115